GOOGLE REKLAMLARI

Google Ads Reklam Yönetimi

Google tüm dünyada herkesin kullandığı ve her gün milyarlarca aramanın yapıldığı kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bir arama motoru.

Ülkemizde tüm arama motorları arasında %95 pay ile zirvede yer almaktadır.

Dijital dünyamızın vazgeçilmezi Google olunca reklamları da küçük, orta ve büyük ölçekli tüm kurum ve kuruluşlar için bir hayli öneme sahiptir.

Google reklamları ile web sitenize yeni ziyaretçiler çekebilir, satış yapabilir, hizmetinizi tanıtabilir ve markanızın görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Konvansiyonel reklamlardan farklı olarak verdiğiniz reklamı ölçümleyebilmeniz ise çok önemli bir avantaj. Yaptığınız reklamları ölçümleyerek, istediğiniz an revize edebilirsiniz.

team

Avantajları bununla sınırlı değil tabi ki. Google Ads reklamlarında her bütçeye uygun çözümler üretebilirsiniz. Harcamak istediğiniz tutarı günlük, haftalık, aylık istediğiniz dönemde istediğiniz bütçe ile reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Göstereceğiniz reklamları birçok farklı özelliklerde daha spesifik bir hale getirebilirsiniz. Demografik hedefleme, Kitle hedefleri, Coğrafi hedefler gibi birçok filtreleme ile işinize uygun bir hedef kitleye reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Google Reklamlarında ilk 3 sıranın tıklama oranı %50’nin üzerindedir. Buda ilk sayfada yer alan 10 organik ve 1’i yukarda 3’ü(değişken) aşağıdaki 4 reklam toplamda 14 sonucun toplam tıklama oranının %50’nin altında olduğunu göstermektedir.

Organik olarak müşterilerinizin sizi aradığı kelimelerde Google’da çıkmıyor olabilirsiniz. Arama ağı reklamları ile reklamlarınız birinci sırada gösterebilir, bu sayede yüksek tıklama oranı yakalayabilirsiniz. Ayrıca Tıklama Başı Maliyet(TBM) ile sadece tıklandığında ödeme yaparsınız ve bu maliyeti kendiniz belirleyebilirsiniz.


GOOGLE REKLAM ÇEŞİTLERİ

Google reklamlarıyla birçok farklı şekilde reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Müşterilerin karşısına arama ağında metin reklamları ve alışveriş reklamlarıyla ürün veya hizmetinizi kolayca tanıtabilirsiniz. GDN dediğimiz Google Display Network yani Görüntülü Reklam Ağı ile milyonlarca site üzerinde görsel reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Dünyanın en fazla trafik alan sitelerinden olan Youtube’da video reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Gmail reklamları ile kullanıcıların mail kutularına kadar girebilirsiniz.

Google reklam çeşitlerinden kısaca bahsedecek olursak;


Arama Ağı Reklamları

Arama Ağı Reklamları her gün birçok kez arama yaptığımız Google arama sayfasında gözükmektedir. Aynı zamanda haritalar kısmında ve sponsorlu içerik olarak görünen alışveriş reklamları dediğimiz ürün görsellerimizin göründüğü reklamlarda bu sınıfta yer alır.

Arama ağının her gün milyarlarca arama yapılmaktadır. Hemen hemen herkes bir bilgiye ulaşmak, ürün veya hizmet hakkında bilgi almak, satın alma yapmadan önce ürünle ilgili araştırma yapmak gibi daha birçok neden sayabileceğimiz aramalar yapmaktadır. İşinizle ilgili anahtar kelimeler ile arama yapan kullanıcıların karşısında bu alanda reklam göstererek gelirinizi kolaylıkla arttırabilirsiniz.


Görüntülü Reklam Ağı

Görüntülü reklamlar internet üzerinde gezindiğiniz web sitelerin birçoğunda karşınıza çıkan görsel, hareketli ve video reklamlarıdır. Görüntülü reklamlar branding dediğimiz marka bilinirliği arttırma konusunda çok verimli bir reklam modelidir. Kullanıcılara reklam hedeflerinize uygun, markanız, kampanyanız veya ürünleriniz ile ilgili görselleri internet üzerindeki bir çok web sitede gösterme imkanı sunar. Dünya üzerindeki web sitelerinin %90’nına Görüntülü Reklam Ağı sayesinde ulaşabilir ve tüm dünyaya reklamlarınızı gösterebilirsiniz.


Mobil Reklam Ağı

Günümüzde mobil cihazların gelişmesi ve ayrılmaz bir parçamız haline gelmesi ayrıca giyilebilir teknolojinin hayatımıza girmesiyle Mobil Reklamlar büyük önem kazanmıştır

Buna bağlı olarak sitelerimizi analiz ettiğimizde mobil trafiğimizin masaüstü trafiğini geçtiğini ve giderek de arttığını görmekteyiz. Durum böyle olunca mobil cihazlar üzerinden reklam göstermek bir hayli öneme sahiptir. Mobil Reklam Ağında metin, resim, video, uygulama tanıtımları ve html 5 dinamik bannerları gösterebilmekteyiz.

Mobil Arama Ağındaki reklamlar; mobil aramalarda, mobil cihazlara uygun olarak optimize web sitelerinde, Youtube üzerinde ve mobil uygulamaların içerisinde gösterilmektedir.

Mobile Reklam Ağında arama ağına özel telefon uzantıları ile kısa sürede müşteriler ile iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca belirli ülkelerde kullanılan sadece arama reklamları gösterebilirsiniz.


Youtube Reklamları

Youtube dünyanın en büyük video içerik platformudur. Günde milyonlarca kişi tarafında milyarlarca video tabiri caizse tüketilir.,

Böylesine büyük potansiyelin olduğu yerde markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi birçok insana ulaştırabilirsiniz.

Youtube üzerinde görsel ve video reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Kısaca reklam modellerinden bahsedecek olursak;

• Görüntülü Reklamlar; Videonun sağ üst kısmında veya video önerileri olan bölümde gösterilir.
• Yer Paylaşımlı Reklamlar; Videonuzun üzerinde altı kısımda dikdörtgen banner olarak gösterilir.
• Atlanabilir Video Reklamlar; Video başlarken, ortasında ve devamında gösterilen reklamlardır. 5 saniye boyunca reklamları kapatamazsınız ve en fazla 3 dakika uzunluğundadır.
• Atlanamayan Video Reklamlar; En fazla 20 saniye süren, videonuzun herhangi bir yerinde gösterime giren reklamlardır. Bu reklamları geçme seçeneği yoktur.
• Bumper Reklam; En fazla 6 saniye süren ve atlanamayan video içi reklam modelidir.
• Sponsorlu Kartlar; Video ile alakalı içerikler gösterilerek 1 kaç saniye kart üzerinde ürünle ilgili bilgileri görebilir.


Alışveriş Reklamları (Google Merchant Center)

Alışveriş Reklamları E-Ticaret siteleri için çok önemli bir reklam modelidir. Alışveriş reklamlarında normal arama yapan kullanıcılara ürünlerimizin görseli, ürün özellikleri hakkında bilgi ve fiyat gösterebildiğimiz için dönüşüm alma şansımız yüksektir. Bu yüzden e-ticaret sitelerinin sıklıkla kullandığı bir reklam modelidir.


Google Alışveriş Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

• Metin reklamlarına göre ürün görseli, fiyat ve detayları gösterildiği için kullanıcılar ilgisini daha çok çeker ve tıklama oranı çok daha yüksektir.
• Ürün odaklı olduğu için ürün sayfalarınızın trafiği artar.
• Alışveriş reklamlarında ürünlerimizi direk kullanıcıya gösterme şansımız olduğu satın alma kararını etkileme şansına sahibiz. Bunun için alışveriş reklamlarında dönüşüm oranımız yüksektir. Alışveriş reklamları sayesinde satışlarımızı arttırabiliriz.
Kısacası ürünü direkt göstermesi ve dönüşüm odaklı olmasından dolayı e-ticaret siteleri için çok verimli bir reklam modelidir.


Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Yeniden pazarlama son zamanların en yaygın ve en fazla kullanılan reklam modelidir. Remarketing sitenize bir kere gelmiş kullanıcıları etiketleyerek, daha sonra Google Reklam Ağı ortağı sitelerinde reklamınızı göstermenize olanak tanır. Yani kullanıcı sitenizden çıkıp başka bir siteye girdiğinde sizin reklamınızı görür.

Yeniden pazarlama ile markanızı sürekli kullanıcıların aklında tutabilir, sitenizde gezdiği ürünleri kullanıcıların karşısına tekrar çıkararak dönüşüm oranınızı arttırabilir, sitenizde herhangi aksiyonları tamamlayan veya yarıda bırakan kullanıcıların karşına aksiyonlarınızı devam ettirecek çözümler ile çıkabilirsiniz.

Kullanıcılar zaten ilgi gösterdiği sayfa, hizmet veya ürünleri tekrar karşılarında görerek kolay bir şekilde etkileşime geçmektedirler. Bu yüzden de yeniden pazarlama reklam modelleri arasında dönüşüm oranı en yüksek reklam modelidir.

ÜCRETSİZ ANALİZ FORMU